Programista zapłaci 5 proc. PIT
Dochód ze zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową.
Takie stanowisko wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 września 2020 r. (0112-KDIL2-2.4011.526.2020.2.IM).
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadczy usługi programistyczne na rzecz spółki, co odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług (umowa). Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie w ramach realizowanej działalności badawczo-rozwojowej (działalność B+R) i realizuje projekt obejmujący ulepszanie oraz rozwój produktu przeznaczonego do obsługi branży IT.
W rezultacie tworzenia oraz rozwijania oprogramowania powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Oprogramowanie jest autorskim prawem do programu komputerowego oraz podlega ochronie prawnej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z umową zawartą między stronami, wnioskodawca przenosi na spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów powstałych w ramach realizowania umowy.
Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta